FCI standard

F.C.I. Standard Št. 146, z dne 10.12.1996

RODEZIJSKI GREBENAR (Rhodesian Ridgeback)

POREKLO: Južna Afrika

Standard sta pripravila ‘Kennel Union of South Africa’ in ‘Zimbabwe Kennel Club’

DATUM OBJAVE VELJAVNEGA IZVORNEGA STANDARDA: 10.12.1996

UPORABA

Glavna naloga rodezijskega grebenarja danes je predvsem vloga družabnika, v manjši meri se še vedno uporablja za lov, srečali pa ga bomo lahko tudi v različnih kinološko-športnih aktivnostih, kot so coursing,  agility, reševanje, dog-dancing in druge.

F.C.I. RAZVRSTITEV

Skupina 6 – Goniči in podobne pasme. Sekcija 3 – Podobne pasme. Brez delovnega preizkusa.

KRATEK ZGODOVINSKI PREGLED

Rodezijski grebenar je trenutno edina registrirana pasma, ki izvira iz Južne Afrike. Njene prednike lahko zasledimo že v južnoafriški Kapski koloniji (Cape Colony), kjer je prišlo do križanja psov prvotnih priseljencev s hotentotskimi delno udomačenimi lovskimi psi, ki so imeli greben. Prvotna uporaba rodezijskega grebenarja ali levjega psa je bila izslediti divjad, predvsem leva, ter ga z veliko spretnosti zadržati do prihoda lovca. Lovili so večinoma v skupinah z dvema ali tremi psi.
Prvotni standard, ki ga je zasnoval F.R. Barnes v Bulawayu v Rodeziji leta 1922, je temeljil na standardu dalmatinca. Južnoafriška kinološka zveza je standard sprejela leta 1926.

SPLOŠNI IZGLED

Rodezijski grebenar je skladen, močan, okreten in vzdržljiv pes. Posebnost pasme je greben na hrbtu, ki ga tvorijo dlake, ki rastejo v nasprotno smer od ostalih dlak na kožuhu. Greben je zaščitni znak pasme. Greben mora biti jasno izražen, simetričen in se mora zoževati v smeri proti zadnjim kolčnicam. Začeti se mora takoj za plečami in nadaljevati vse do kolčnih kosti (stegen). Greben mora imeti samo dve kroni, ki sta enaki in postavljeni druga drugi nasproti. Spodnja robova kron ne smeta segati dlje kot do ene tretjine dolžine grebena. Zaželena povprečna širina grebena je 5 cm (2ins).

OBNAŠANJE/TEMPERAMENT

Dostojanstven, inteligenten, zadržan do tujcev, vendar brez znakov agresivnosti ali boječnosti.

GLAVA

Lobanjski predel
Lobanja – naj bi bila precej dolga (širina glave med ušesi, razdalja med temenom in čelnim kolenom ter dolžina od čelnega kolena do konca smrčka naj bi bile enake), ploska in široka med ušesi; glava naj ne bi imela gub v stanju mirovanja.
Čelno koleno (Stop) – naj bi bilo primerno dobro izraženo in ne v ravni liniji od smrčka do temenske kosti.
Obrazni predel
Smrček – naj bi bil črn ali rjav. Črn smrček naj bi spremljale temne oči, rjav smrček pa rumenkasto rjave oči.
Gobec – naj bi bil dolg, globok in močan.
Šobe – naj bi bile gladke in naj bi se tesno prilegale čeljusti.
Usta/zobje – čeljust močna s popolnim in v celoti škarjastim ugrizom, tj. zgornji zobje tesno prekrivajo spodnje zobe in tvorijo štirikotno obliko čeljusti. Zobje morajo biti primerno razviti, predvsem derači ali podočniki.
Lica – naj bi bila gladka.
Oči – naj bi bile zmerno narazen, okrogle, bistre in iskrive, z inteligentnim izrazom, barva pa naj bi bila usklajena z barvo kožuha.
Uhlji – naj bi bili postavljeni precej visoko, srednje veliki, precej široki na vrhu in postopno zožujoči se v zaobljeno konico. Viseli naj bi tesno ob glavi.

VRAT

Naj bi bil precej dolg, močan in brez viseče podgrline.

TELO

Hrbet – močan.
Ledja – čvrsta, mišičasta in rahlo izbočena.
Prsni koš – naj ne bi bil preširok, vendar zelo globok in velik; spodnji del prsnice naj bi segal do komolčnic.
Zgornji del prsnice – bi moral biti viden od strani.
Rebra – zmerno poudarjena, vendar nikoli zaobljena kot sodni obroči (sodčkasta).

REP

Naj bi bil močan pri korenu in se postopno zoževal proti koncu repa, brez robatosti. Rep naj bi bil zmerne dolžine. Postavljen naj ne bi bil previsoko, niti prenizko in naj bi bil rahlo ukrivljen navzgor, vendar nikoli zavit.

OKONČINE (UDI)

Sprednji del – noge bi morale biti popolnoma ravne, močne in dobro okostene, s komolci ob telesu. Ko jih pogledamo od strani, naj bi bile sprednje noge videti širše, kot če jih pogledamo od spredaj.
Pleča – naj bi bila poševna, gladka in mišičasta, nakazujoča hitrost.
Zapestnice – bi naj bile močne in rahlo privzdignjene.
Zadnji del – na zadnjih nogah bi morale biti mišice gladke in jasno izražene.
Koleno – dobro izražen kolenski zavoj
Skočni zgib – močan, znatno spuščen.

STOPALA

Stopala naj bi bila krepka in zaobljena, z s precej obokanimi  prsti in čvrstimi, prožnimi blazinicami, zaščitena z dlako med prsti in blazinicami.

HOJA/GIBANJE

Naravnost naprej, sproščeno in živahno.

KOŽUH

Dlaka – naj bo kratka in gosta, na pogled gladka in bleščeča, vendar ne volnasta ali svilnata.
Barva – Svetlo pšenična do rdeče pšenična. Nekaj beline na prsih in prstih je dopustno, toda preveč beline na teh mestih, na trebuhu in nad prsti ni zaželeno. Dopustni so temen gobec in uhlji. Več črnih dlak na kožuhu je zelo nezaželjenih.

VELIKOST IN TEŽA

Višina vihra
psi – 63 cm (25 ins) do 69 cm (27 ins)
psice – 61 cm (24 ins) do 66 cm (26 ins)

Teža
psi – 36,5 kg (80 lbs)
psice – 32 kg (70 lbs)

NAPAKE

Vsakršno odstopanje od zgornjih določil naj se jemlje za napako, resnost, s kakršno naj se napako obravnava, pa naj bo v natančnem sorazmerju s stopnjo odstopanja. Vsakega psa, ki kaže očitne fizične ali vedenjske abnormalnosti, se diskvalificira.

OPOMBA

Samci naj bi imeli dva vidno normalno razvita testisa v celoti spuščena v mošnjo.